Mis on totalisaator?

Kui ma ise spordile panustamist alustasin, sain aru, et kõige olulisem on endale selgeks teha, kuidas spordiennustuste totalisaatorid töötavad. Kui mõistad totalisaatori tööpõhimõtet, on järgnev juba imelihtne. Sellepärast tahaksin ka teistele asja selgemaks muuta ja tänases postituses tutvustangi teile elukat nimega totalisaator.

Inglise keeles “totalizator” ja eesti keeles “totalisaator” tähendab seadet, programmi või mehhanismi, mis kujutab edast arvutusi: võistluse erinevatele osapooltele tehtud panuste arvud, jagades panused kahte tulpa, mis on omavahel sõltuvuses. Võimaliku võidsumma suurus sõltub, kellele rohkem panuseid tehkase ning totalisaator arvutab võidetava võidusumma protsendi, millejärgselt panustajate vahel tulu laiali jagatakse.

Operaatorid ehk kihlveokontorid

Totalisaatori operaator on registreeritud avalik firma, millel on kõik seadusega kooskõlastatud tegevuslitsentsid, mis sätestavad, millistele spordialadele võib antud ettevõtte panuseid teha. Algselt oli totalisaator kasutuses peamiselt hobuvõiduajamistel, kuid tänaseks lähevad sellise arvutussüsteemi alla suur enamus erinevaid spordialasid (jalgpall, korvpall, hoki jne). Suurbritannias on ka väga populaarne teha panuseid erinevatele poliitilistele või sotsiaalsetele sündmustele ja seal saab kihla vedada isegi jõululaupäeva ilma peale!

Ajalugu

1860’ndatel aastatel leiutas prantslane Joseph Oller masina nimega ‘Pari mutuel’, mida kasutatakse Prantsusmaa hobuvõiduajamistel tänapäevani. Selle süsteemi operaatorid koguvad kokku kõik võistlusele tehtud panused, võtavad neilt omapoolse vahendustasu ja jagavad järelejäänud raha võitnud panustajate vahel. Lisaks kasutati süsteemi ka koerte võidujooksul ja loteriide puhul.

19. sajandil pandi kõik kirja kriidiga ja tahvlile, kuna puudus võimalus mõne masinaga panuseid kokku arvestada. See aga viis sageli totalisaatori operaatorite petuskeemideni – panuste kogujad võltsisid tahvlitel andmeid, nagu oleks rohkem panuseid tehtud, et kunstlikult väljamakstavaid võidusummasid vähendada ja ise vahelt suuremat kasumit teenida.

Kihlveokontorite usaldusväärsus taastati pisut 1909. aastal, kui Inglise leiutaja George Julius patenteeris esimese ametliku totalisaatori masina Uus – Meremaal. Tema disainitud masinat kasutati esmakordselt 1913. aasta Aucklandi hobuvõiduajamisel, kus hiiglaslikku numbritega tahvlit kontolliti läbi 900 kaabli. See konstruktsioon oli meeletult suur. Tahvlile mahtus korraga 30 hobust ja iga kord kui mõnele hobusele panus tehti, tõmmati vajalikku kaablit ja number tahvlil vahetus. Kuid tänu masina suurele konstruktioonile oli see väga kallis ja seega arendati edaspidi väiksemaid masinaid ja nii levisid vaikselt totalisaatorid ka mujale riikidesse, kuni need 1970ndatel arvutitega asenduma hakkasid. Tänapäeval on kogu süsteem muidugi elektrooniline.

Seaduslik ja kontrolli all

Ka enamus riikide valitsused toetavad totalisaatorite kasutust, kuna need aitavad hasartmängudel ja spordiennustustel paremini silma peal hoida ja nii ei jää ebaseaduslikule panustamisele enam ruumi. Lisaks saavad riigid ka hasartmängude pealt laekuvaid makse, mida näiteks Eestis spordi ja kultuuri arendamisesse panustatakse. Seega on kõik kokkuvõttes võitjad.

Head panustamist ja ilusat kevade algust!