Pokkeri ajalugu

Vahel on huvitav vaadata minevikku ja avastada, kust üldse pärinevad mängud, mida me tänapäeval kasiinodes mängime. Meile on pokker internetis nii lihtsasti kättesaadav, et kipub ununema, et olid ajad, kus seda mängu mängiti hoopis teistmoodi, kõik oli robustsem, lihtsam ja ka panused olid käega katsutavad reaalsed mündid, ehted, kullatükid jne. Mõtlesingi teha väikese tagasivaate pokkeri ajalukku.

1000 aastat pokkerit

Okei, tegelikult pokker sellisena, nagu me teda tänapäeval teame, muidugi 1000 aastat vana ei ole, küll aga on nii vanad sellega sarnaneva mängu juured, mida peetakse pokkeri eelkäijaks. Ühed ajaloolased väidavad, et pokkeri eelkäijaks on doomino – kaardimäng, mida mängis 10. sajandi Hiina keiser. Teised väidavad enesekindlalt, et pokker pärineb Pärsia kaardimängust nimega “As Nas”, mida mängiti 16. sajandil. Ükskõik kumb neist väidetest on õigem, võib olla ka et mõlemad mängud on üle kultuuride ja kontinentide rännanud ja pokkeri mängu kujunemist mõjutanud.

Euroopas mängiti 17. sajandil aga mängu “poque”, täpsemalt siis Prantsusmaal ja sellest oli ka sakslastel oma variant “pochen” – mõlemad pärinesid omakorda 16. sajandi hispaanlaste mängust “primero”, kus käidi välja 3 kaarti ja põhirõhk oli bluffimisel (pandi kõrgeid panuseid kehvadele kaartidele). Prantsuse kolonialistid viisid “poque” mängu aga oma Põhja – Ameerika kolooniatesse (sealhulgas New Orleansi) ning kohalikud inglise keelt kõnelevad elanikud mugandasid mängu oma keelde ja sealt saigi mäng oma tänapäeval tuntud nime “pokker” ning muutsid ka mängu ennast – välja käidi 5 kaarti ja 1834. aastaks lisandus ka 52 – kaardine pakk (varem mängiti 20-e kaardiga). Mööda Missisipi jõge kandus mäng edasi, kuna seda oli parvetades hea mängija. Ja mida aeg edasi, seda rohkem see mäng Ameerikas levis, rohkesti ka tänu sõduritele, kes selle ka esimese Maailmasõja ajal ka Euroopasse uuel kujul nö tagasi tõid. Mäng on ajas muutunud ja populaarsed on olnud selle erinevad tüübid – hetkel on mängijate seas populaarseim Texas Hold’em, mille populaarsus kasvas 1970ndatel, kui sellest sai Pokkeri Maailmasarja mäng.

Pokker internetis

1998. aastal jagati USA-s kaardid esimeses online pokkerimängus, kus mängiti päris raha peale. Järgmisel aastal jõudis Late Night Poker – nimeline saade Briti televisiooni. 21. sajandi alguses tõusis pokkeri populaarsus täiesti uutesse kõrgustesse. Selle põhjuseks oli vastloodud pokker internetis, millest nüüd kõik tahtsid muidugi osa saada – mäng muutus kõigile kergesti kättesaadavaks ja seda sai nüüdsest mängida ükskõik kus ja ükskõik mis ajal. Lisaks aitas pokkeri populariseerimisele kaasa ka asjaolu, et sellest sai tänu televisioonile täiesti uus spordiala, mille Maailmaturniirid tõid telerite ette vaatajaskonnad üle maailma.

Kui nüüdseks on meile täiesti loomulik, et pokker internetis on täiesti normaalne asi, siis tasub vahel meenutada, et alles mõni aeg tagasi ei olnud see võimalik. Nii nagu kipume unustama, et tehnika revolutsioon toimub kogu aeg siin ja praegu ja internet on tegelikult ju ikkagi massides üpriski uus nähtus. Seega osakem hinnata meie kaasaja leiutisi ning nautigem online pokkeri põnevaid võimalusi!