Sissejuhatus Blackjacki

Blackjack on üks maailmas tunnustatuimaid kaardimänge, kus mängijad mängivad kasiino (diileri), mitte üksteise vastu. Mängu eesmärgiks on saada diilerist kõrgem käsi, seejuures numbriväärtust 21 ületamata. 21 oli muuseas ka Blackjacki algversiooni nimi ning kui mängija saab esimese kahe kaardiga väärtuse 21, on tegemist peavõiduga, mille väljamakse on 3:2 – le.

Kaardipakkide arv on läbi ajaloo kasvanud

Blackjacki mängitakse ühe või enama 52 – kaardise kaardipakiga, kust on eemaldatud jokkerid. Tänapäeval on ühe kaardipakiga mänge keerukas leida, kuna mitme pakiga mängudes on keerulisem kaarte lugeda ja sellega kasiinot võita. Igal numbrikaardil on sellel kujutatud numbriline punktiväärtus. Kuningas, emand ja soldat kannavad punktiväärtust 10, äss on painlik 1 või 11 – sõltuvalt kumb on antud olukorras parem variant. Offline Blackjack mängude puhul on üpris ebatavaline kohata enam kui 8 kaardipakiga mänge, kuid online mängudes kasutatakse vahel ka palju rohkem pakke ja peale igat kätt simuleeritakse segamist (“shuffle”), et vältida kaartide lugemist.

Mängijate paigutus

Blacjacki laud mahutab tavaliselt kuni seitset mängijat. Diilerist vasakul asetsev mängija alustab iga kord käimist ning järg liigub sealt kellaosuti suunas edasi, kuni ring saab täis. Algselt saab iga mängija 2 kaarti ning diiler saab 1 näoga ülespoole ja teise näoga allapoole kaardi. Olenevalt, mis tüüpi mänguga tegu on – Euroopa mängudes saab diiler oma mõlemad kaardid kohe kätte, kuid on ka Blackjacki versioone, kus diiler saab oma teise kaardi alles peale mängijate esimesi käike.

Blackjacki käte tugevused

Kui mõni mängijatest või ka diiler saab kahe esimese kaardina ässa ja ükskõik millise 10 punkti väärtusega kaardi, on selle nimi Blackjack ning see käsi on võitnud.

Kui diileril õnnestub saada kohe Blackjack, on ta automaatselt võitnud kõiki mängijaid, välja arvatud juhul kui ka mõnel mängijal õnnestus saada Blackjack – sellisel juhul on tegu viigiga (“push”) ja mängijale tagastatakse tema panus.

Kui mängijal aga õnnestub saada Blackjack, kuid diileril mitte, saab ta võiduks eelpool mainitud summa 3:2 -le. Mõned kasiinod on aga hakanud seda väljamakset vähendama ja maksavad peavõiduna 6:5 – le, seega tasub enne kasiinos mängima hakkamist väljamaksete tingimused üle lugeda ja valida kasiinod, mis suuremat väljamaksete protsenti pakuvad.

Mänguversioonis, kus diiler saab ühe näoga ülespoole ja teise näoga allapoole kaardi kohe kätte ning näoga ülespoole kaardiks on kas äss või 10 punkti väärtusega kaart, on diileril lubatud vaadata üle oma näoga allapoole kaart. Juhul kui diiler näeb, et ta on saanud kokku Blackjacki, pöörab ta koheselt oma näoga allapoole asetseva kaardi ümber ja ring on lõppenud. Kui aga Blackjacki kokku ei tule, jätkub mänguring tavapäraste reeglite järgi.

Kui aga mängija läheb ükskõik millisel mängu hetkel üle summa 21, lõpetab see selle mängija jaoks mänguringi (“busting”) ja ta on koheselt kaotanud.

Loodame, et seda viimast ei tule teil aga väga palju kogeda ja et Blackjack suudaks teile ikka rohkem rõõmu kui kurvastust pakkuda!