Spordiennustuse müüdid

Spordiennustuste tegemine kogub järjest enam populaarsust ja see on muutunud ajapikku ka sotsiaalselt aksepteeritavaks viisiks kas siis meelt lahutada või püüda sellega ka tõsisemalt tulu teenida.

See protsess on saanud võimalikuks tänu info liikumisele – inimesed on avatumad, maailm on muutunud vastuvõtlikumaks ja seda kõike tänu sellele, et kõigest räägitakse rohkem. Kus on aga palju infot ja sõnavabadus, seal on ka palju valeinfot. Sellest tahaksingi täna pikemalt kirjutada – millised müüdid liiguvad ringi seoses spordiennustustega, mida ei tasuks tõsiselt võtta.

1. Spordiennustused põhinevad ainult õnnel

Pole sugugi tõsi. Millegipärast arvavad paljud inimesed, et spordiennustuste tegemine on samasugune õnne peale mängimine nagu loteriipileti ostmine. Kuid see ei saaks veel kaugemal tõest olla. Tegelikult on nn professionaalsed spordiennustajad väga suure töö enne ära teinud, kui nad panuseid hakkavad tegema. Nad teavad täpselt, millises olukorras millist strateegiat kasutada, mis on võidu tõenäosused ja ka loomulikult nt antud meeskonna tase antud ajahetkes. Üldiselt teavad ka kogenud spordiennustajad turuväärtusi ja oskavad ka neid ette ennustada – see kõik põhineb suurel hulgal eelnevate kihlvedude tulemuste analüüsil. Spordi totalisaator on sisuliselt nende parim sõber. Seetõttu ütlevad paljud spordikihlvedudega tõsisemalt tegelevad inimesed, et neid õnnemänguriteks kutsumine on üpris solvav.

2. Sa pead olema mata geenius, et võita

Olgem ausad – spordiennustuste puhul on vaja numbreid tunda ja need on siin olulised. Samuti on oluline mõista valemeid ja kuidas oma võidu tõenäosusi arvutada ning samuti on oluline osata numbreid enda kasuks nö manipuleerida. Kuid see ei eelda, et peaksid olema matemaatikas kõva käsi. Piisab süvenemisvõimest. Üldiselt ei tohiks see mitte kellelegi üle jõu käia ja pole vaja karta, et spordi totalisaator või mõni muu panustamise süsteem sulle üle jõu käiks.

3. Panus tuleb teha suuremale võidusuhtele ehk koefitsiendile

Jällegi müüt, kuid täiesti arusaadav, miks nii võidakse arvata – mida suurem potentsiaalne võidusuhe on, seda suurem on ka võit, eks? Kuid rõhk on sõnal “potentsiaalne”. Tegelikkuses ei vii selline arvestus edule.

Toon näite:
panustad 10 eur ja võid võita 100 eur, juhul kui tuleb poti seitse
panustad 10 eur ja võid võita 20 eur, juhul kui tuleb ükskõik mis muu kaart

Ilmselgelt on arusaadav, et peaksid panustama variandile 2. Võiduvõimalus on siin niivõrd palju suurem. Kuigi esimese variandi võidusumma oleks viis korda suurem, on oluline arvestada ka oma võitmise tõenäosust.

Loodan, et nendest vihjetest oli teil abi spordiennustuste paremaks mõistmiseks. Kokkuvõttes on oluline teha natuke eeltööd, õppida mõistma nö mängureegleid (kuidas tulemuste arvutamine käib) ja tunda rõõmu oma lemmikmeeskonnale või spordialale panustamisest. Head mängu!